Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Barok Haftası Konseri

17 Şubat, 2023 @ 20:00 - 23:00

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Piyanist, Klavsenist ve Orkestra Şefi Tolga Atalay Ün yönetiminde, sanatseverleri Barok müziğin büyülü dünyasında bir gezintiye çıkartıyor. Konserin solistleri Viola da Gamba sanatçıları Kinga Gaborjani ve Reiko Ichise.
Fransız Barok Stili ve Orkestra Müziği’nin en önemli ustalarından biri kabul edilen Jean-Baptiste Lully’nin dünyada ‘Moliére’ sahne adıyla bilinen Fransız yazar-şair Jean-Baptiste Poquelin’ın (1622-1673) en meşhur eserlerinden biri olan ‘’ Kibarlık Budalası’’ isimli oyun için bestelediği müziklerden seçkiler ile başlayacak. Eserin ülkemiz açısından bir önemi de, o dönem Fransa’da ‘les turqueries’ olarak bilinen ve Batı’da Osmanlı İmparatorluğu kültürü ve sanatına ilgi olarak değerlendirilen unsurlar içermesidir. Nitekim eserin çıkış noktalarında biriside dönemin Fransız Büyükelçisi Süleyman Ağa’nın XIV. Louis’e yaptığı ziyaret olmuştur. Bu akşamki programın da bir parçası olan ‘Marche pour la Cérémoniedes Turcs’ (Türkler İçin Tören Marşı), eserin konusu ve müziğinde etkili olan birçok Osmanlı unsurundan sadece bir tanesidir.
Konser, İtalyan Barok Dönem bestecisi Antonio Vivaldi’nin orijinalinde solo partilerinin iki keman tarafından seslendirildiği RV522 No. 8 La Minör Konçertosu ile devam edecek. Eserin solo partilerini bu konserde iki viola da gamba seslendirecek.

Detaylar

Tarih:
17 Şubat, 2023
Saat:
20:00 - 23:00
Website:
https://biletinial.com/muzik/cso-17subat-konseri-cso

Mekan

CSO ADA ANKARA
Talatpaşa Bulvarı, No: 38 Opera, 06330 Altındağ/Ankara
Ankara, Türkiye
+ Google Haritalar
Mekan sitesine git